A. Turan Alkan: Beyaz Toros, Türk’ün gücünü bilmeyenlere karşı bir meydan okumadır

Sayın Başbakan Davutoğlu’nun Van’da yaptığı fikir açıcı konuşmasında ‘beyaz Toros’ olgusunu hatırlatarak altını çizmesi ve ‘Bize oy vermezseniz buralarda beyaz Toroslar fink atar.’ diye söylenmesinin yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim.

*

Beyaz Toros konusuna dönüyorum ilhâmı fazla soğutmadan. Arkadaşlar, insan biraz bu gibi ince ayrıntılara dikkat eder, lütfen yani!

Son günlerin en ateşli tartışması nedir? Yerli otomobil konusu: Olurdu, olmazdı diye kamuoyu ikiye bölündü neredeyse. Sayın Başbakan Van’da demeye getiriyordu ki, “Eeyy yerli otomobilimizi dizayn edecek teknik ve tasarımcı arkadaşlar; arabanın içine hangi motoru koysanız da fark etmez. Zaten bu saatten sonra oturup motor icad edecek değiliz fakat kaporta önemlidir. Hele hele bizim gibi Ortadoğulu toplumlarda kaporta, yani sûret her şeydir.

Binaenaleyh yeni öz ve milli ve yerli tomafilin kaportasında nümûne-i imtisâl, yani ‘mostra’ olarak beyaz Torosların ilham menbâı olarak alınması son derece yerinde olur, zira beyaz Toroslar, aziz milletimizin şuuruna ve onun kadar aziz olmayan sair vatandaşların şuuraltına adeta dayakla kazınmış bir millî semboldür.

Beyaz Toros nedir? Beyaz Toros kamu düzenidir; beyaz Toros, Türk’ün gücünü bilmeyenlere karşı bir meydan okumadır. Otoritedir, düzendir, kanundur ve kanunun da ötesidir. Dolayısıyla yeni otomobilimiz suret-i mutlakada efsanevi beyaz Toros modelinin kaportası ana hatları itibarıyla yâd ve şâd edilecek şekilde estetik bir dizayn anlayışıyla tasarlanmalıdır!”

A. Turan Alkan’ın yazısı