Ahmet Hakan: İhsan Özkes’in yaptığı bariz kaypaklıktan yola çıkarak genelleme yapmayalım

İhsan Özkes denilen şahıs çok bariz bir kaypaklık yaptı. Hiçbir ahlaki tutarlılığa, hiçbir ilkeye uymayan bir kaypaklık… Hesabı verilmiş tedrici bir siyasi değişimle uzaktan yakından alakası olmayan açık ve bariz bir kaypaklık…

Bu kaypaklığı temel alan bazı tipler… Bu kaypaklıktan yola çıkarak…

İslami hassasiyetleriyle siyaset sahnesinde var olan hemen herkesle ilgili haksız, hakkaniyetsiz ve toptancı genellemeler yapmaya başladılar.

Neymiş? Aslında bu İslamcıların alayı Özkes gibiymiş. Aslında bu İslamcılardan uzak durulmalıymış. Aslında CHP, bu İslamcılara kapılarını tamamen kapatmalıymış. Aslında bu İslamcılardan kimseye yarar gelmezmiş.

İşte işin tam da bu kısmında “HOP” diye haykırıyorum.

Çünkü ben öyle bilirim ki…

Kaypaklığın, namussuzluğun, ahlaksızlığın, dengesizliğin bir ideolojisi, bir inancı, bir dini, bir imanı yoktur.
Bir insanın kendisine “dindarım, İslamcıyım, Peygamber sevdalısıyım” demesi, onu ahlaksız olmaktan otomatikman çıkaramaz.

Tıpkı bir insanın kendisine “liberalim, solcuyum, komünistim, milliyetçiyim” demesinin, o insanı ahlaksız olmaktan otomatikman çıkaramadığı gibi.

Bir milliyetçinin, kocaman bir sürpriz yaparak bir gecede 40 yıllık dava arkadaşlarına tekme atması karşısında hiç kimse “Bu milliyetçilerin alayı böyledir zaten” diyemez.

Bin yılın solcusu olup da ahlaksızlığın, tetikçiliğin ve kaypaklığın kitabını yazan adamlara bakıp… “Solculardan zinhar uzak durmalıyız” denilemez.

Ahmet Hakan’ın yazısı