AKP’li kadın vekil adayına göre AYM’nin ‘imam nikah kararı’ adil

AKP  İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin, Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikah olmadan imam nikahını kıymayı cezaya tabi suç olmaktan çıkarmasını ‘eşitlik getireceği için adil bir karar olarak’ yorumladı.

‘Adalet lazım’

ozlem zenginSputnik’ten Süheyla Demir’in haberine göre, “Ben evlenme, boşanma, nişanlanma gibi hayatın çok temel meseleleriyle ilgili başka modellerin de olabileceğini düşünüyorum” diyen Zengin, AKP’nin ‘zina’ suçunu kaldıran parti olduğunu söyleyip, “Ama bir çiftin evlenmeden önce dini nikah yapması suç. Yani hiçbir şey yapmadan beraber yaşarsanız problem yok, ama evlenmeden önce kendi dini inancınız gereği nikah yaparsanız hem yapana hem size ceza veriliyor. Böyle tuhaf bir durum var” diye konuştu.

Zengin, tartışmalı kararla ilgili, “Kamuoyunda müthiş bir tartışma var; ‘Vay efendim AK Parti dini nikahı meşru hale getirdi, meşru nikah istemiyor.’ Oysa bu öyle bir şey değil. Burada adalet lazım. Sen arada hiçbir bağ olmadan birlikte yaşayana bir şey söylemiyorsan, kendi iç dünyası için önemli olan dini nikahı yapan kişiye de bir şey dememen lazım” yorumunda bulundu.

‘Erkek ölümleri yüzde 7 bin 500′

Türkiye’deki en önemli sorunlardan biri olan kadına şiddette artan bir ivme de olmadığını savunan Zengin, konunun kadına şiddet olarak değil, ‘şiddetin artışı’ olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

Zengin, kadına şiddetin daha görünür hale geldiği görüşünü de yargı sisteminde kullanılan Ulusal Yargı Ağı Projesi’ne (UYAP) bağladı.

Kadına şiddeti erkek ölümleriyle kıyaslama yoluna giden Zengin, “2009 yılına kadar Türkiye’de böyle bir kayıt tutma sistemi yok. 2009’da bu veriler girilmeye başlandığı için sanki o tarihle beraber bir patlama olmuş gibi düşünülüyor. Eğer verilere bu mantıkla bakarsak, Türkiye’de erkek ölüm artışı yüzde 7 bin 500. O yüzden bence bu meseleyi ‘şiddet artıyor’ üzerinden konuşmak, hem doğru değil hem de bize hiçbir faydası yok” diye konuştu.

‘Çok olumlu’

Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li yetkililerin tepki çeken kadınlara yönelik söylemlerini bir tarafa bırakan Zengin’in bir başka ‘pembe yorumu’ da şöyle: “Kadına şiddet hükümete karşı bir şey olarak kullanılıyor. Şu denmek isteniyor: ‘AK Parti hükümeti muhafazakar olduğu için kadınların haklarını yeteri kadar savunamıyor, o yüzden de kadına karşı şiddet artıyor.’ Bu külliyen yalan. Tam tersine AK Parti, bu ülkede hiç kimsenin dönüştüremeyeceği bir hayat tarzını dönüştürdü. Yani kadınları evden çıkardı, siyasete, çalışma hayatına dahil etti, birey yaptı, kendi tercihini ifade etme imkanı sağladı. Bunu diğer siyasi partiler yapamazlardı. AK Parti toplumla aynı hayatı sürdüğü için bunu çok tabii bir şekilde yaptı. Ben kadına karşı şiddet meselesini hep negatif kısmından konuşmayı da çok yorucu buluyorum. Çünkü çok olumlu adımlar var.”

‘Ben gerçek baskıyı yaşamış birisiyim’

Başörtülü kadınların yaşadığı mağduriyetlerle ilgili, insanların hayat tarzlarının baskılandığına ilişkin yorumları ‘gayriciddi’ bulduğunu belirten Zengin, sözlerine şöyle devam etti: “Ben gerçek baskıyı yaşamış birisiyim. Baskı nasıl oluyor, tehdit nasıl oluyor çok iyi bilen birisiyim. Şimdi tabloya baktığım zaman ortada ne bir tehdit var, ne de bir hayatı daraltılan bir kadın var. Bu kadar yıllık AK Parti hükümeti dönemi içerisinde Türkiye’de bir tane kadının çıkıp ‘Ben başım açık olduğum için bir yere alınmadım, kıyafetimden dolayı tahkir edildim, fikrimden dolayı bu apartmanda yaşayamıyorum’ gibi şeyler dediğini hiç duymadım.”

AKP öncü olmuş

Kadın vekil adayı sıralamasında HDP ve CHP’nin ardından üçüncü parti olmasına rağmen AKP’nin diğer partilere de öncü olduğunu savunan Zengin, şöyle konuştu: “Kadın milletvekili sayısı çok arttı. Mesela 2002’de 13 kadın vekilimiz vardı, bu mecliste en az 55 vekilimiz olacak. Ama şunu söylemek lazım, AK Parti’nin kişi sayısında bu kadar ısrarcı olması ve kadın milletvekili sayısını artırması diğer partileri de harekete geçirdi. 25. dönem meclisi, Türkiye tarihinin en yüksek kadın vekil sayısına sahip meclisi olacak. Eski halimizi düşünürsek, çok yol aldık. Bunda AK Parti’nin rolü çok önemli.”