Asgari ücret muamması

Eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Gaziantep Milletvekili Ali Babacan üç hafta önce TRT Haber’e konuk olduğu programda “Asgari ücret 1300 TL olacak demedik, asgari ücret komisyon tarafından belirlenir” dediği gündeme gelmişti.

Babacan’ın o sözleri, kamuoyunun o dönem gözünden kaçmış ve internet basınına dün yansımıştı. 1 Kasım sonrası söylenmiş gibi bir algıyla yayınlanan bu sözlerin seçimler yapılmadan önce söylendiğini de sendika.org kamuoyunun dikkatine sunmuştu.

Olmama ihtimali yok

Bugün ise AKP Şanlıurfa Milletvekili ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da yerel yayın yapan Olay Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında asgari ücretin 1300 TL olup olmayacağı tartışmalarına dair “Olmama ihtimali sıfır” dedi.

Faruk Çelik, asgari ücret ile ilgili yaşanan tartışmalarla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi:

“Asgari ücret 1300 lira olacak. Olmama ihtimali sıfır. Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyon hesaplamaları yapacak. Ay sonunda anlaştık ya da anlaşamadık diyecekler. Biz devreye gireceğiz. Hükümet olarak 1300 lira önereceğiz. Büyük ihtimalle bizim önerimiz kabul edilecek. Artmasını biz daha çok isteriz. Bize bir yükü ve zararı yok. Vatandaşa zararı yok.”

“İsterseniz 2000 lira yapın ancak ertesi ay fabrika kapanır bu ücreti veremezsiniz. İnsanların duygularını istismar etmek için söylenmez bunlar. İşçiye pay verelim derken işsiz kalmasına yol açarsanız daha büyük sıtıkıntı olur. Ayrıca İş Güvenliği Yasası ile kategorilere ayırdığımız işyerlerinde asgari ücret daha farklı olacak. Örneğin çok tehlikeli işyerinde çalışan işçi 1300 liradan fazla ücret alacak.”

Davutoğlu 1300 liraya çıkaracağız demişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7 Ekim günü Manisa mitinginde “Asgari ücreti önümüzdeki dönemde 1300 TL’ye çıkarıyoruz. Yapılan işin tehlike sınırı yükseldikçe asgari ücret de artırılacak. Taşeronları kamuda istihdam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

4 Ekim’de seçim beyannamesi açıklamasında da Davutoğlu “Asgari ücreti 1300 lira olacak” diye açıklamıştı.

Temmuz’da 51,47 liralık artış

Asgari ücret 1 Temmuz’da zamlanmıştı. 949,07 lira olan asgari ücret 1 Temmuz’da yapılan artış ile 51,47 lira artmıştı. Asgari ücret şu an asgari geçim indirimi ile birlikte 1.000,54 lira.

Seçim dönemi boyunca AKP asgari ücret zammını sıklıkla kullanmıştı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı vaat verirken, ekonomiden sorumlu AKP’liler komisyon karar verir demişti.(Bianet, ZETE, sendika.org)

  • Ahmet Davutoğlu
  • ali babacan
  • asgari ücret
  • erken seçim 2015
  • faruk çelik