Bir saldırı anında yapmanız gerekenler

CNN Türk’ten Metin Güneş’in haberine göre; hazırlıklı olmak, hızlı reaksiyon vermek, kendinizi küçük bir hedef halinize getirmek, karşı koymak, kaçtıktan sonra yapacaklarınız ve yardımlaşmak önemli hususlar arasında.

Hazırlıklı olun

Sağ kalma psikoloğu ve askeri sağ kalma eğitmeni Jonh Leach, Paris saldırılarından sağ kurtulanların çoğunun silah seslerini havai fişek gösterisi sanmalarına dikkat çekti. Leach şunları söyledi: “Biz o anda etrafımızda aslında neler olduğuna değil de kafamızdaki modele göre tepki veriyoruz. Bu da bizi savunmasız hale getiriyor. Neler olup bittiğini anlayana dek geçen zaman ölümcül olabilir. Ama eğer kötü durum senaryolarını önceden düşünürseniz, daha hızlı hareket edersiniz. Kendinize sormanız gereken soru, ‘Bir şey olması halinde ne yapacağım’ sorusudur.

Bir restoranda ya da sinemada otururken acil durum çıkışlarına dikkat etmezsiniz. Ama bunları bilmek hayat kurtarabilir. Bataclan konser salonundaki saldırıda bir güvenlik görevlisi insanları sahnenin solundaki acil çıkış kapısından çıkararak güvenliklerini sağladı.”

Hızlı reaksiyon

Leach, dünyanın dört bir yanındaki bu tür saldırılarda insanların verdikleri tepkileri inceledi ve sadece yüzde 15’in hayatta kalmak için gerekli olan şeyleri yaptığını belirledi. Yüzde 75, olan biten nedeniyle büyük bir şaşkınlık yaşıyor ve donup kalıyor, geri kalan yüzde 10 ise hem kendi hayatta kalma şanslarını hem de başkalarına engel olarak onların hayatta kalma şanslarını önleyecek bir şekilde davranıyor.

Kararlı bir şekilde hareket etmek hayatta kalma şansının arttırıyor. Ancak, insanın doğasında önce başkalarının hareket geçmesini beklemek olduğuna dikkat çekiliyor.

Kendinizi küçük bir hedef haline getirin

Eski bir İngiliz askeri ve şimdi bir güvenlik firması CEO’su olan Ian Reed, “Bulunduğunuz yerden olan biteni göremiyorsanız, kurşunlara da hedef olmazsınız” diyor. Yapılması gereken ilk şeyin aradan çekilmek ve kendinizi mümkün olduğunca küçük bir hedef haline getirmek olduğunu; bunun da yere yatmak ya da daha iyisi korunaklı bir şeyin arkasına saklanmakla olacağını ifade ediyor.

En iyi seçenek ise beton duvar gibi sert korunaklar olduğunu söyleyen Reed, “Hollywood filmlerinde arabalar kurşun geçirmez gibi gösteriliyor ama bu her zaman geçerli olmaz” diyor.

Paris’te hayatta kalanların çoğu iç güdüsel olarak bunu yaptığı, masaları yere yatırarak kalkan gibi kullandığı ya da konser salonunda ses kolonlarının arkasına saklandığını hatırlatıyor. Ancak Bataclan’ın ana salonunda arkasına saklanacak bir şey olmamasının ölü sayısının artmasına neden olduğu belirtiliyor.

Karşı koymak

Silahlı bir kişinin üzerine gitmek bazen işe yarıyor. Ağustos ayında Fransa’da bir trende silahlı saldırı gerçekleşmişti ve yolcular saldırganın üzerine atlayarak onu etkisiz hale getirmişlerdi. Ancak saldırganı etkisiz hale getiren dört yolcudan biri pilot diğer de ‘Ulusal Muhafız’dı. Ve yolcular, saldırganın silahının tutukluk yapması üzerine müdahale etmişlerdi.

Reed, eğer eğitiminiz yoksa bir saldırgana meydan okumanın iyi fikir olmadığını söylüyor. “Şunu hatırlamakta yarar var. Saldırganların çoğu ekip halinde çalışır. Bazıları da kurşun geçirmez yelek giyer ya da üzerlerinde patlayıcı taşır.”

Kaçtıktan sonra

Tehlikeli ortamdan kaçtıktan sonra uyanık olmaya devam etmek gerekiyor. Reed, “Mümkün olduğunca uzağa gidin, münkün olduğunca sert bir korunak arkasına saklanın ve en yakındaki güvenlik görevlisinden yardım isteyin” diyor.

Olay yeri yakınlarda büyük gruplarla toplu taşıma araçlarına binerek uzaklaşmaya çalışmanın ise tehlikeli olabileceğine dikkat çekiliyor. Reed, “Daima ikinci bir bombanın olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun” diyor.

Birbirinize yardım edin

Büyük bir saldırının ortasında kalma olasılığının düşük olduğunu söyleyen sosyal psikolog ve kalabalık davranışları uzmanı Chris Cocking, böyle bir şey olması halinde diğer kişilerle ortak hareket etmenin hayatta kalma şansınızı arttıracağını söylüyor.

Cocking, 2005 yılında Londra’daki saldırılardan sonra kendilerini saldırıların ortasında bulan onlarca kişiyle görüştü ve bir yeri boşaltmanın en hızlı ve kolay yolunun insanların birlikte hareket etmesi sayesinde olabileceği sonucuna vardı.

Bu sayede insanların yangın çıkışlarında sıkışıp kalması önlenebiliyor. Cocking, en zor şartlarda bile insanların birbirlerine yardım etmeye çalıştıklarını ifade ediyor. (CNN Turk)

Ana görsel: AP

  • ankara katliamı
  • paris katliamı