Bismil’de sokağa çıkma yasağı: 1 kız çocuğu hayatını kaybetti

Bismil’de, dün akşam polisle Beytüşşebap’taki çatışmaları protesto eden eylemciler arasında çatışmalar çıkmıştı. Dün akşam yaşanan çatışmanın ardından, Bismil Kaymakamlığı; Ulutürk, Tekel, Dumlupınar ve Fırat mahallelerinde bugün saat 14.30’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bismil Kaymakamlığı, sokağa çıkma yasağıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Örgüt mensuplarının yakalanması, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı il idaresi kanunun 32/C maddesi (İlçe sınırları içinde huzur ve güvenliğinin kişi dokunmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır) maddesi gereğince İlimiz BİSMİL İlçesinde 27 Eylül 2015 günü saat: 14.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar, Tekel Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Fırat Mahallesi ve Ulutürk Mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

1 kız çocuğu hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı

Sokağa çıkma yasağının ardından da devam eden çatışmalar sırasında Elif Şimşek adındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti, Şimşek ailesinden 5 kişi de yaralandı.

DİHA, Şimşek ailesinin Dumlupınar Mahallesi’ndeki evinin polis tarafından bombalandığını iddia ederken; Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ise, polise yönelik roketatarlı saldırıda evin isabet alındığını belirtti.

DİHA, yüksek binaların üzerindeki keskin nişancıların sivilleri hedef aldığını; halkın üzerine polis ve askerlerce ateş açıldığını da öne sürdü.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklama şöyle:

“27.09.2015 günü saat 18.00 sıralarında bölücü terör örgütü mensuplarının yol kapama eylemlerine müdahale amacıyla görevlendirilen Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait zırhlı kobra araca yönelik yapılan roketatarlı saldırının Dumlupınar Mahallesi Memozin Bulvarı üzerindeki sivil vatandaşların oturduğu üç katlı bir evin orta katına isabet etmesi üzerine 2006 doğmulu bir kız çocuğu hayatını kaybetti ve 5 şahıs yaralandı. Yaralanan şahıslar sağlık ekiplerince ilimizdeki hastanelere sevk edildi. Konu ile ilgili tahkikata devam edilmekte olup bölücü terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalara devam edilecektir.” (DHA, ZETE)

  • Diyarbakır
  • sokağa çıkma yasağı