CHP’li Cihaner, ‘IŞİD petrolü’ iddiaları için Meclis araştırması istedi

İlhan Cihaner, söz konusu iddiaların ve sorun varsa çözüm yollarının araştırılması için Meclis Araştırması açılması konusunda talepte bulundu.

TBMM Başkanlığı’na Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırma Önergesi sunan Cihaner, gerekçe olarak; “Kurulacak bir araştırma komisyonu, olayların birçok boyutunu gözler önüne serecektir. İddialar doğru değil ise en üst düzeyde yanıt verilmiş olacak, doğru ise olası çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Her halükarda bu iddiaların araştırılmamış olması ülkemizi daha çok yıpratacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını hatırlattı

Cihaner, Araştırma Önergesi’nde; “24 Kasım 2015 tarihinde Suriye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Rusya Federasyonu’nun Su-24 marka/model uçağını sınır ihlali gerekçesiyle vurarak düşürmesinin ardından Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir dizi yaptırım kararı almış ve açıklamalar yapmıştır. Bu çerçevede yapılan açıklamalardan biri 3 Aralık 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov tarafından yapılmıştır. Sputnik adlı web sitesinde detayları yayınlanan haberde Antonov’un yaptığı açıklamalarla Türkiye’yi hedef aldı görülmektedir. Şu açıklamalarda bulunmuştur: ‘IŞİD kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye yapılan petrol ticaretinin üç ana güzergahını belirledik. Suriye ve Irak’taki yasal sahiplerden çalınan bu petrollerin ana tüketicisi, Türkiye’dir. Verilere göre bu yasa dışı ticarete Türkiye’nin üst düzey siyasi yönetim kadrosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi karışmıştır. Biz daha önce birçok kez teröristlerle flört edilmesinin tehlikelerinden bahsettik. Bölgede komşu ülkelerden petrol çalan Türk elitleri ve çetelerden oluşan ortak bir ekip çalışıyor. Binlerce tankerden endüstriyel nitelikte çok büyük boyutta petrol, boru hatlarıyla Türkiye’ye ulaştırılıyor. IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye sokulan petrolün bir bölümü iç pazara sunuluyor. Petrolün bir bölümü de gemilere yüklenip işlenmek üzere Türkiye sınırları dışına çıkarılıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Suriye’de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasadışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var. Sadece son bir haftada Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra saflarına 2 bin militan, 120 tonun üzerinde askeri mühimmat ve yaklaşık 250 adet motorlu akışı oldu. Güvenilir istihbarat raporlarımıza göre, Türkiye uzun zamandır ve düzenli biçimde bu tür faaliyetler yürütüyor’” açıklamasında bulundu.

“Ülkemizi uluslararası alanda ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır”

CHP’li Cihaner, Meclis’e sunduğu Araştırma Önergesi’nde gerekçe olarak şu ifadelere yer verdi:

“Antonov açıklamalarını fotoğraf ve video kayıtlarıyla desteklemektedir. Buna göre IŞİD’in elindeki petrol Irak ve Suriye’deki yığınaklarda çıkarılmakta ve depolanmakta; Türkiye’ye Reyhanlı sınırından tankerler ve TIR’lar aracılığıyla hiçbir kontrol olmaksızın sokulmakta; tankerler ve TIR’lar Batman, Dörtyol ve İskenderun’daki rafineri ve limanlara sevkiyat yapmaktadır. Uzay yönünden, yeryüzüne dik bir açıyla çekildiği anlaşılan fotoğraf ve videoların uydu görüntüsü olduğu belirtilmektedir. Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov bu görüntülerin ve açıklamaların devamının önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtmiştir. Rusya Federasyonu resmi makamlarınca yapılan ve yapılacak açıklamalar ülkemizi uluslararası alanda ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. Bu gerekçelerle kurulacak bir araştırma komisyonu, olayların birçok boyutunu gözler önüne serecektir. İddialar doğru değil ise en üst düzeyde yanıt verilmiş olacak, doğru ise olası çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Her halükarda bu iddiaların araştırılmamış olması ülkemizi daha çok yıpratacaktır” (DHA)

  • araştırma önergesi
  • İlhan Cihaner
  • ışid
  • petrol ticareti