Çivi bile çakılması yasak ama Rıza Sarraf’a serbest: Tarihi yalıya kaçak kat çıktı

Türkiye’nin en büyük yolsuzluk soruşturması 17 ve 25 Aralık’ın kilit ismi işadamı Rıza Sarraf, İstanbul Boğazı’ndaki ‘çivi bile çakılması yasak‘ olan tarihi yalıya kaçak kat çıktı.

riza sarraf yali

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre, 1970 yılında 2’nci derece tarihi eser olarak tescil edilen Mehmet Arif Bey Yalıları’ndan ikisini 2011 yılında 40 milyon dolar dolara satın alan Sarraf’ın, yalıları yasalara aykırı olarak restore ettiği ortaya çıktı.

Yalılardan birine kaçak kat çıkıldığı belirtilen Sarraf’ın, toplam 770 metrekare büyüklüğündeki yalıların arasına dışarıdan da görülebilen asansör yapıtırdığı ve yan duvarları kırılarak iki yalıyı tüp geçitle birbirine bağlandı.

riza sarraf yali1

Fotoğraf Sözcü gazetesinden alınmıştır.

İki yalının Boğaz’a açılan bahçeleri ise tamamen yıkılarak birleştirilirken, bu alana deniz araçlarının rahat yanaşabilmesi için otomatik açılıp kapanan, basamak haline gelen elektrikli iskele sistemi kurulduğu belirlendi.

‘Güçlü kişilere göz yumuluyor’

2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu’nda tarihi ve doğal güzelliklerin yoğunlaştığı kıyı, sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinde doğal yapıyı tahrip eden veya niteliğini bozanların iki aydan bir yıla kadar hapis ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılacağı belirtiliyor.

Kanuna göre, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün, masrafların iki katı bedeli mal sahibinden tahsil ederek tarihi köşkleri aslına uygun hale getirmesi gerekiyor.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman’a göre ise, “Kaçak inşaatı kimin yaptığı önemli. Mülk sahibi güçlü bir iş adamı veya ünlü biriyse maalesef göz yumuluyor.