Cudi yangını: Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı

Evrensel gazetesinin verdiği bilgilere göre, Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, şu an itibariyle Cudi’deki yangının ‘yöre halkının çabasıyla büyük ölçüde kontrol altına alındığını’, Herbul’da 5000’e yakın meyve ağacının yandığını açıkladı.

Ne olmuştu?

HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız yangının, taburdan yapılan top atışlarıyla başladığını, yangının söndürülmesi için tüm çabanın köylüler tarafından yapıldığını dile getirirken, “Asker hiçbir zaman doğaya hassas yaklaşmadı. Doğayı tahrip ettiler… Doğamıza saygısı olmayanların bizlere de saygısı olmaz. Burası bizim yaşam alanımız. Bu tutum, hem bize, hem sürece, hem doğaya yaklaşımı bir kez daha gösteriyor” diyerek askerlere tepki göstermişti.

“Müdahale fıtratlarında yok”

Fotoğraf: HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız

Fotoğraf: HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız

Gün içerisinde uzun uğraşlar sonucu Şırnak Valisi’ne ulaşabildiklerini aktaran Sarıyıldız, yapılan görüşmede helikopterlerle yangına müdahale edileceği söylenmesine rağmen, şu ana kadar bu tür bir girişime şahit olmadıklarını ifade etmişti:

“Yangına karşı hiçbir zaman helikopter çalışmadı ki. Askerlerin böyle bir kaygıları yok. Bu fıtratlarında yok. Daha önceki yangınlarda çok başvuruda bulunuldu. Hiçbir yangına müdahale edilmedi. Yangınlar çoğunlukla kendiliğinden söndü”

“Türkiye’nin farklı bir yerinde olsaydı devlet seferber olurdu”

“Devletin Kürdistan’da kendi çıkardığı yangınlara da herhangi bir şekilde müdahale etmediğini de biliyoruz” diyen Sarıyıldız, “Bu alanları tamamıyla insansızlaştırmak istiyorlar. Bu yangın, Türkiye’nin farklı bir yerinde olsaydı devlet şu an bütün imkanlarıyla seferber olmuştu” açıklamasını yapmıştı.

“4-5 iş makinesiyle yangına müdahale ediliyor”

Fotoğraf: HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız

Fotoğraf: HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız

Silopi Belediyesi İtfaiye Müdürü Mahmut Olgun ise, kendilerine konuyla ilgili ihbarın iki gün önce geceleyin(Çarşambayı perşembeye bağlayan gece) yapıldığını söylemişti. Saat 02.30’da gelen ihbar üzerine, saat  03.00 civarında bölgeye ulaştıklarını, ancak araçları yetersiz olduğu için tam yangın mahalline ulaşamadıklarını anlatan Olgun, “Saat 07.30’ye kadar orada kaldık. Araçlarımızla oraya ulaşma imkanımız olmadığı için ve Silopi’den başka yangın ihbarları da alınca geri döndük”demişti

Olgun, açıklamasında Herbul köyünün eski bir Hıristiyan köyü olduğunu belirtmiş, çözüm süreci ile birlikte ve özellikle Öcalan’ın 2013’teki çağrısından sonra Avrupa’dan köye yeniden yerleşenler olduğunu söylemişti. “Başka yerlerdeki yangınlara helikopterlerle, uçaklarla yukarıdan müdahale ediyorlar. Burada neden edilmiyor? Neden Cudi’deki yangını söndürmek için helikopterler kullanılmıyor” diyerek yetkililere çağrıda bulunmuştu.

 Dağda termik santral

Öte yandan,  daha önce Cudi Dağı zirvesine kurulan termik santral nedeniyle doğada büyük tahribat oluştuğu belirtilmiş, Ocak ayında Sayıştay tarafından açıklanan raporlarda, Cudi Dağı’nda çıkartılan madenlerde yeterinde iş güvenliği önlemi alınmadığı da dile getirilmişti.

Cudi Ekoloji ve Kültür Derneği Başkanı Fadıl Tay, böyle devam ederse madenlerin, birkaç yıl içinde bölgedeki birçok bitki türünü yok edeceğini, termik santral nedeniyle bölgede artan hava kirliliği ile beraber sağlık sorunlarının da artığını söylemişti. Tay’ın açıklamasına göre, 2014 yılında Silopi’de hava kirliliğine bağlı olarak düşük vakası yaşandı.

*Haberin ana görseli DİHA’dan alınmıştır

(ETHA, DİHA, EVRENSEL)