Demirtaş: AKP – CHP koalisyonu ilk ihtimaldir, CHP kaçmamalı

Demirtaş: AKP – CHP koalisyonu ilk ihtimaldir, CHP kaçmamalı

09 Haziran, 2015 | 10:41

Demirtaş

Selahattin Demirtaş, hükümet senaryolarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, iki başlığın Türkiye’de acilen tartışılması gerektiğini belirterek “İlki, Başbakan Davutoğlu verdiği söz gereği istifa etmeli ve çekilmeli. Çünkü kendisi ‘Tek başımıza iktidar olamazsak, istifa edeceğim’ demişti. Halka verdiği sözü tutmalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümet kurma görevini AKP içinden başka bir isme vermeli” dedi.

Demirtaş “Koalisyonun olası partileri kim olur?” sorusuna ise, “CHP , Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak amacıyla oluşacak bir koalisyon ihtimalini değerlendirmeli. AKP-CHP koalisyonunun tartışılması teamüller gereği ilk olması gerekendir. CHP sorumluluktan kaçmamalı” yanıtını verdi.

“AK Parti – CHP koalisyonunun gerçekleşmemesi halinde tavrınız ne olur” sorusuna da Demirtaş şu yanıtı verdi: “Bütün seçenekler sırası geldiğinde değerlendirilir. Biz AKP ile koalisyon yapmayacağımızı söyledik. Fakat Türkiye’de istikrarsızlık doğmaması, oluşmaması için elimizden gelen çabayı da gösteririz. Azınlık hükümeti de dahil… Ancak birinci ve ikinci partinin koalisyonu şu aşamada teamüllere en uygun seçenek. Biz de HDP olarak acilen ‘Yeni anayasa, seçim kanunun değişmesi, barajın düşürülmesi, güvenlik yasasının kaldırılması’ konusunda gereken desteği veririz. Fakat şu kabul edilmeli ki seçimler Türkiye’yi AKP’nin hükümdarlığından kurtarmış, Türkiye’nin önünü açmıştır.”