Doktora verilen ‘Gollum cezası’ geri alındı

Evrensel’den Eda Yıldırım’ın haberine göre, Aydın Dalama Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor Bilgin Çiftçi, Tayyip Erdoğan ve Gollum’un “yeme, şaşma, hayret” hallerinin yan yana konulduğu fotoğrafı sosyal medyada paylaşmasının ardından hem adli hem de idari soruşturmaların hedefi oldu.

Aydın Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü başlattığı idari soruşturma sonucunda, Çiftçi’ye hekimlerlerin, hastalar ve medikal gruplarla ilişkilerini düzenleyen meslek yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle 20 ihtar puanı cezası verdi. Çiftçi’nin cezaya yönelik itirazı da reddedildi.

gollum-erdoğanAnkara Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın “memuriyetten men cezası istemi”yle başlattığı soruşturma ise olumlu sonuçlandı. 15 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulunda yapılan görüşmede doktor  Çiftçi, avukatı Hicran Danışman  ve üyesi bulunduğu Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası temsilcilerinin yaptığı sözlü savunmalar ve usuli itarazlar yerinde görülerek memuriyetten men cezasının usulden reddine karar verildi ve dosya Aydın Valiliği’ne iade edildi.

Bu karardan sonra Çiftçi ihtar puanı cezasına yönelik idare mahkemesinde dava açmaya hazırlanırken, Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Çiftçi’ye yeni bir karar tebliğ edildi. Kararda “Sözkonusu cezanıza esas oluşturan eyleminizle ilgili olarak yürütülmekte olan soruşturmanızın yeniden yapılacak olmasından dolayı 20 ihtar puanı cezanız geri alınmıştır” denildi. (Evrensel)