Emniyet istihbaratı: PKK kanton kurmaya çalışıyor

Fevzi Kızılkoyun’un Hürriyet’te yer alan haberine göre, istihbarat birimleri, çatışmaların arttığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da “sokağa çıkma yasağı”nın uygulandığı il ve ve bölgelerle ilgili rapor hazırladı. Raporda, PKK’nın bölgede kontrol noktaları oluşturduğu, sözde bağımsız alanlar ve kanton bölgeler kurmaya çalıştığı belirtildi.

12 ilçede yüksek risk

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) sunulan raporda, “12 ilçenin yüksek risk” teşkil ettiği uyarısına yer verilerek, PKK’nın bu bölgelerde “Halk ayaklanmaları-kurtarılmış bölgeler” oluşturmak için vatandaşa baskı uyguladığı, hendek kazıp patlayıcılar yerleştirip ve çatışarak güvenlik güçlerinin bu alanlara giriş ve denetimlerinin önüne geçmeye çalıştığı vurgulandı.

Yüksekova, Cizre, Silopi, Çukurca, Nusaybin, Şemdinli, Eruh, Varto, Bulanık, Lice ve Kulp gibi ilçelere, PKK’nın gençlik yapılanması YDH-G ile kırsaldan gelenlerin yerleştiği, hücre evleri oluşturulduğu, mühimmat ve cephanelik depolandığı kaydedildi.

Örgütün şehir merkezlerine yerleşmesiyle birlikte çatışma alanlarını kırsaldan merkeze kaydırdıkları, sivil vatandaşları kalkan olarak kullanarak operasyonların, silahlı çatışmaların önüne geçmeye çalıştığı belirtildi.

Gece karanlığında sızma

“Sokağa çıkma yasağı”nın uygulandığı Silvan, Lice, Varto, Yüksekova gibi ilçelerde karanlığın çökmesiyle birlikte PKK’nın etkinliğinin arttığı ve güvenlik güçlerine yönelik nereden geldiği belli olmayan saldırılar düzenlendiği, gece denetimlerinin sadece zırhlı araçlarla yapılabildiği, PKK’nın operasyonlar sırasında gece karanlığından faydalanarak kırsal alandan da destek sağladığı kaydedildi.

Güvenlik birimlerince yapılan operasyonlarla hendeklerin kapatıldığı, tuzaklanmış patlayıcıların imha edildiği ancak karanlığın çökmesiyle birlikte PKK’nın tekrar hendek kazdığı ve patlayıcılar yerleştirdiği de kaydedildi.

Bu ilçelerde, 200’e yakın silahlı militanın varlığının söz konusu olduğu, YDH-G’nin de silahlı kişilerle birlikte hareket ettiği de öne sürülüyor. Örgütün dağ kadrosundaki silahlı kişilerin de gece karanlığında şehirlere sızdığı ve çatışmalara katıldığı belirtiliyor.

11 PKK’lı öldü, 33 kişi gözaltında

Sokağa çıkma yasağının ardından 5 ilçede yapılan operasyonlarda, 11 PKK’lının öldüğü, 33 kişinin gözaltına alındığı da belirtildi. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte yapılan operasyonlarda Silvan’da hazırlanmış, saldırı için bekletilen 600 kilo patlayıcının ele geçirildiği kaydedildi. Söz konusu yasağın uygulandığı ilçelerde çok miktarda ağır makineli silahlar, mühimmat, patlayıcı, roketatar, roket fünyesi, çeşitli marka silahlara 18.000 fişek ele geçirilirken, tuzaklanmış patlayıcılar imha edildiği belirtildi. (Hürriyet)