Galatasaray ve Fenerbahçe, UEFA’ya finansal sunum yaptılar

UEFA, finansal fair play kuralları çerçevesinde Fenerbahçe’ye bugün için randevu vermişti. Bugün Türkiye saati ile 12:00’de, UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan merkez binasında, Fenerbahçe Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ve profesyonelleri, kulübün mevcut finansal durumu ve planlamasıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

UEFA gelirlerine geçici olarak el konulan Fenerbahçe’de, başta Asbaşkan Şekip Mosturoğlu olmak üzere yöneticiler ve profesyoneller mali durumu masaya yatırdılar.

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi’nin başkan ve üyeleri ile UEFA İdari Yönetim Komitesi üyelerinin de katıldığı toplantı, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Sunum sırasında ayrıca, UEFA görevlilerine yöneticiler tarafından bir çalışma dosyası da sunuldu. Gelir-gider dengesi anlatıldı.

UEFA’nın ilgili birimleri, sunulan bu çalışma dosyasını önümüzdeki dönemde detaylı inceleyecek. Süreç ve aşamalarla ilgili ise gelişmeler kamuoyuna aktarılacak.

Galatasaray da, UEFA ile görüşme gerçekleştirdi

Galatasaray da, finansal fair play konusunda UEFA ile görüşme yaptığını açıkladı.

Galatasaraylı yöneticiler, mevcut durumun nasıl ve hangi vadede düzeltileceğini, yeni gelir modelleri ve projelerle UEFA tarafına detaylı olarak aktardı

Kulüpten yapılan açıklama şöyle:

“Galatasaray Spor Kulübü ile UEFA arasında Finansal Fair Play kapsamında devam eden görüşmelerden biri daha gerçekleştirildi. UEFA’nın Nyon’daki merkezinde yapılan toplantıya Galatasaray Spor Kulübü’nü temsilen Başkan Dursun Özbek, Genel Sekreter Fatih İşbecer, Mali İşler Direktörü Sedef Hacısalihoğlu ve Futbol Direktörü Cenk Ergün katıldı.

Türk kulüplerinin gelirlerine negatif etki yapan son ekonomik gelişmelerin aktarıldığı toplantıda geçmiş dönemlere ait rakamlar da masaya geldi. Özellikle FFP’ye uyum kapsamında UEFA’dan 2 yıl ek süre alındıktan sonra, o dönemdeki yönetimlerce imza atılan icraatlar sorgulandı; sebepleri ve kulübün mali tablosu üzerindeki etkileri tek tek ele alındı.

Galatasaraylı yöneticiler, mevcut durumun nasıl ve hangi vadede düzeltileceğini, yeni gelir modelleri ve projelerle UEFA tarafına detaylı olarak aktardı.

Galatasaray ile UEFA arasında bir sonraki görüşmenin Şubat ayında yapılması bekleniyor. Görüşme tarihi netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.” (DHA)

  • Fenerbahçe
  • futbol
  • Galatasaray
  • UEFA