Hakkari’de PKK’lı Barış Tekçe’nin cenazesinde olaylar

hakkari pkk cenazesi olaylar 3Hakkari-Çukurca Karayolunda dün saat 09.00 sıralarında bir grup PKK’lının yolu iş makinaları ile kazıdıklarını tespit edilmesini ardından bölgeye operasyon yapıldı. Hava destekli yapılan operasyonda helikopterden açılan ateş sonucu örgütün Kavaklı Bölge Sorumlusu ‘Andok’ kod adlı Barış Tekçe ağır yaralandı. Bölgedeki diğer PKK’lılar tarafından götürülen ancak yolda öldüğü aktarılan Tekçe’nin cenazesi aile ve MEYA-DER yetkilileri tarafından Bugün Hakkari’ye getirildi. Tekçe’nin cenazesi burada da Hakkari Devlet Hastanesi morguna alındı. Yapılan otopsini ardından Tekçe’nin cenazesi kalabalık tarafından hastane morgundan alınarak toprağa verilmek üzere mezarlığa götürüldü.

Kalabalığın Dağgöl Mahallesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü önünde geçtiği sırada HDP ve DBP’li yöneticiler de emniyet müdürlüğü önünde önlem alarak kapıda bekleyen zırhlı aracın binanın bahçesine alınmasını istedi. Bu sırada ise gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlik üzerine polis havaya ateş açarken, bunun üzerine bir çok kişi de emniyet binası ve zırhlı araçlara taş atmaya başladı.

hakkari pkk cenazesi olaylar 2Ortalığın bir anda karıştığı Dağgöl Mahallesi’nde ve Emniyet Müdürlüğü çevresinde tedbir alan polisler kalabalığı göz yaşartıcı bomba ve basınçlı su kulanarak dağıtmaya çalışırken, bir grup da taş atarak karşılık verdi. Bu arada, Tekçe’ni cenazesi ise başka bir grup tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. Tekçe’nin cenazesi, Sümbül Mahallesi’ndeki Tekser Mezarlığı’nda toprağa verildi. Hakkari kent merkezinde bir çok kişi de atılan gazlardan etkilendi.

Bu arada Tekçe’nin cenazesine aralarında Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi, BDP ve HDP’li yöneticiler ile kalabalık bir grup katıldı. (DHA)

hakkari pkk cenazesi olaylar 4