Karada yer kalmadı, rant denize sıçradı: Ataköy’e 10 futbol sahası büyüklüğünde dolgu

Ataköy sahil şeridindeki tüm parseller inşaatla doldurulunca sıra denize geldi. Gemilerle taşınan hafriyat kamyonlarıyla denizin 140 bin metrekare doldurulacağı, yeni alana konferans, kongre merkezleri ile restoran ve gazinolar inşa edileceği ortaya çıktı.

hurriyet_2015-06-02

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre Galeria Alışveriş Merkezi’nden başlayarak Hava Harp Okulu’na kadar olan sahil şeridi Baruthane’nin bulunduğu parsel hariç tamamen yüksek katlı binalarla doldu. Artık karada inşaat yapılabilecek bir metrekare boşluk bile bırakılmayınca, ‘Mega Yat Limanı’ adı altında başlatılan yeni projeyle denizin 10 futbol sahası büyüklüğünde doldurulmasına karar verildi.

Kurvaziyer gemilerin de yanaşabileceği Mega Yat limanı nedeniyle denizin 600 metre daha karadan uzaklaşacağı belirtildi.

Dolgu alana beş katlı bina

140 bin metrekarelik yeni doldurulacak alanda üç katlı ticaret ve eğlence merkezi, iki katlı lokanta ve gazino, iki katlı kongre merkezi, beş katlı yönetim ofisi, beş katlı tekne satış ofisi, 724 ve 320 araçlık açık otopark ve ayrıca beş ayrı yerde 32 araçlık açık otopark, tekne onarım ofisleri, yüzme havuzları yer alacak.

Ruhsat başvurusu yok

Bakırköy Belediyesi kendilerine şu ana kadar ruhsat başvurusu olmadığını, vaziyet planlarına göre doldurulacak alanın 14 hektar büyüklüğünde görüldüğünü belirttiler.

Arazi sahibi TOKİ!

AtaköyTurizm Kompleksi, halen Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan tarafından kurulan Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. tarafından yönetiliyor. Üst kullanım hakkı Dati Holding’de olan arazinin sahibi ise TOKİ.