Kerry: Muhaliflerle Şam yönetimi Esad gitmeden de işbirliği yapabilir

Sputnik’in haberine göre, Yunanistan’daki temasları sırasında Suriye krizi hakkında açıklamalar yapan Kerry’ye, ‘Esad görevden ayrılmadan, Batı destekli muhaliflerin IŞİD’e karşı hükümetle işbirliği yapıp yapamayacağı’ soruldu. Kerry bu soruya, “Esad’ın geleceği ile ilgili bir netlik sağlanana kadar, ne zaman görevden ayrılacağı ile ilgili bir şey söylemek zor” yanıtını verdi.

Öte yandan ufukta bir çözüm ya da karar metni olmadıkça bu ihtimalin zora girdiğinin de altını çizen Kerry, aksi halde muhaliflerin ‘Esad’a yardım ediyoruz’ hissine kapılabileceğini söyledi.

Bu arada Kerry, Atina’daki temasları kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la da bir araya geldi. Başbakanlık konutunda gerçekleşen görüşmedeki ana gündem maddesi ekonomiydi.

tina hükümetinin gösterdiği ‘ekonomik reform çabanı’ takdir ettiğini belirten Kerry, Yunanistan’ın yaşadığı zorlukları anladıklarını ve ‘olabildiğince yardımcı olmak’ istediklerini kaydetti. Çipras ise Kerry’ye bölgede istikrar merkezi olmayı sürdüklerini göstermek istediğini söyledi. (Sputnik)

  • Beşar Esad
  • John Kerry
  • Suriye
  • Suriye iç savaşı