Konya’da Kürt işçilere linç girişimi: “Bizi yakmaya çalışıyorlar”

Evrensel’in haberine göre, saldırıya uğrayan bir işçi, “Bizi yakmaya çalışıyorlar, polis destekli silah ve taş yağmuru var şu anda koğuşlarda rehin durumdayız. Çok kötü etrafımız barikatlarla kapalı ekmek yok yani anlayacağınız etrafımız sarılı hiç bir ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Yoğun bir baskı altındayız, etrafımız barikatlarla dolu. Akşam geç saatlere kadar saldırdılar, saat 05:00’e kadar sürdü. Diğer arkadaşlara da saldırdılar. Molotof, taş attılar. İnşaatta kamp bölümlerindeyiz. Şu anda gerginlik var, toplanmışlar yine. İşçiler çalışamıyor. Dışarı çıkarmak için müzakere yürütülüyor. Vali ve Emniyet Müdürlüğü ile konuştuk. Tahliyemiz için Ankara’dan bir haber bekliyorlarmış, bizi tahliye edecek araçlar için. Öğleye doğru cenazeler gelecekmiş. 3-4 tane polis var. Polis akşam bize silah doğrulttu. ‘Niye polis korumuyor’ dedik diye havaya sıktı, arkadaşlarımıza silah doğrulttu. 300 – 400 Kürt işçi var. Tüm binalara bayrak asmışlar. Kürt bir ailenin evine molotof attılar. Bize saldıranlar IŞİD’lilere de benziyordu” dedi.

konya hdp-il-binasina-girmeye-calisan-grup

(DHA)

HDP binasına saldırı girişimi

Dağlıca’daki PKK saldırısında 3 Konyalı askerin ölmesi üzerine sosyal medya üzerinden haberleşerek şehir merkezinde toplanan yüzlerce araçlık konvoy, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atarak şehir merkezinde turladı. Grup daha sonra merkez Selçuklu ilçesindeki HDP il binasının olduğu işhanı önünde toplandı. Yaklaşık 1.000 kişinin olduğu grup, HDP il başkanlığı tabelasını indirmek için işhanına girmek istedi. Ancak işhanı önünde barikat kuran çevik kuvvet polisleri izin vermedi. İçeri girmek için ısrar eden ve polis barikatını baskı yapan gruba polis biber gazı sıktı. Daha sonra hazırda bekleyen TOMA aracı da kalabalığa tazyikli su sıkarak grubun uzaklaşmasını sağladı.

Müdahele sırasında bazı polislerin hafif şekilde yaralandı gözlendi. İşhanı girişindeki camlar ise atılan taşlar sonucu kırıldı. (Evrensel, DHA)

  • HDP
  • konya
  • kürtler