Metrojet: Uçak dış etkenden dolayı parçalandı

Moskova’da düzenledikleri basın toplantısında Metrojet yetkilileri, uçağın düşmesinin tek makul sebebinin dış bir etken olduğunu açıkladılar. Yetkililer, yaptıkları açıklamada;“Teknik bir hata ya da pilotaj hatasından dolayı uçağın havada parçalanıp geniş bir alana yayılması mümkün değil” ifadelerini kullandılar.

Rus yetkililer, enkazın araştırılmasının bittiğini ve mürettebatın uçakta kule ile herhangi bir iletişim problemi yaşamadığını belirtti. Kazada insan hatası ya da teknik bir arıza olmadığını vurgulayanMetrojet, düşmeden önce Mısır’daki yer mürettebatıyla iletişim kurulduğunu ise kesin bir dille yalanladı.

Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden, içinde 224 yolcusuyla havalanan Rus Metrojet (eski adı Kolavia) Havayollarına ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı ile radar teması Sina Çölü üzerinde kesilmiş, kalkıştan 23 dakika sonra uçağın düştüğü anlaşılmıştı. Mısırlı yetkililer, uçağın Türk hava sahasına girmek üzere olduğu bölgede temasın kesildiğini belirtmişti. 224 kişinin hayatını kaybettiği kazada kurtulan olmadı.

IŞİD’in Mısır’daki yapılanması, uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmiş; Rus ve Mısırlı yetkililer ise, bu iddiayı yalanlamıştı. (DHA)

  • Rusya
  • uçak kazası