Mümtaz’er Türköne: Devletin başı, devlet adamı gibi davranmalı

Özkök’ün yazdıklarının, Dumanlı’nın söylediklerinin karesini alıp onla çarpın, elde ettiğiniz sonucu Birleşmiş Milletler’e kayıtlı ülkelerin -kabile diktatörlükleri dahil- hepsinin başkanlarına, krallarına, başbakanlarına uyarlayın, inanın tek bir yaprak bile yerinden kıpırdamaz.

Yazılanlarda, söylenenlerde ne var Allah aşkına? Biri Ortadoğu bataklığında tükenen insanlığı sorguluyor, diğeri 12 Eylül diktası üzerinden demokrasi çağrısı yapıyor. 300 kişi hakkında aynı suçtan soruşturma açıldığı, on civarında kişinin tutuklu olduğu doğru ise durum tam bir felaket.

Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığına en çok dikkat ve özen göstermesi gereken kişi o makamda oturan kişi olmalıdır. Devletin başı, devlet adamı gibi davranmalı.

Anayasa’ya göre cumhurbaşkanı ‘devletin başı’ sıfatıyla ‘Türk milletinin birliğini’ temsil ediyor. O sadece kendisine oy verenlerin değil, usulüne uygun seçildiğine göre herkesin cumhurbaşkanı gibi davranmalı ve tek bir kişi bile kendisini ‘herkes’in dışında hissetmemeli.

Mümtaz’er Türköne’nin yazısı