Müslüman kadına ‘silah olarak kullanabileceği’ iddiasıyla kapalı içecek servisi yapılmadı

ABD merkezli United Havayolları’nda seyahat eden bir kadın yolcu, Müslüman olduğu için ayrımcılığa uğradığını ve hostesin ‘silah olarak kullanabileceği‘ gerekçesiyle kendisine kapalı içecek servisi yapmayı reddettiğini iddia etti.

Tahera Ahmad

ABD’nin Chicago kentindeki Northwestern Üniversitesi’nde vaiz olarak görev yapan Tahire Ahmed, Chicago’dan Washington’a gitmek için kullandığı United Airlines’a ait uçakta Müslüman olduğu için ayrımcılığa uğradı.

Servis yapan hostesten hijyenik olduğu gerekçesiyle kendisine kapağı kapalı bir kutu kola getirmesini isteyen Ahmed, hostesten beklemediği bir yanıt aldı.

Hostesin kendisine “Üzgünüm. Size kapalı bir kutu veremem, o yüzden size diet kola yok” dediğini aktaran 31 yaşındaki kadın, yaşadıkları Facebook hesabında paylaştığı mesajda şöyle anlattı: “Daha sonra yanımda oturan başka bir yolcuya kapağı kapalı bir kutu bira getirdi. O yüzden bir kez daha neden bana kapalı kola getirmeyi reddetiğini sordum. Bana, ‘İnsanlara kapalı kutu içecek vermeye yetkimiz yok, çünkü silah olarak kullanabilirler’ dedi.

500

Ancak Tahire Ahmed’in uğradığı ayrımcılık bununla sınırılı kalmadı. Uçaktaki bir başka yolcu da, genç kadına “Sen Müslüman, çeneni kapa” diye bağırdı. Aynı yolcunun kendisine doğru eğilerek, “Biliyorsun ki bunu bir silah olarak kullanacaktın. O yüzde çeneni kapa” dediğini yazan Ahmed, uçaktaki hiç kimsenin kendisine destek vermediğine de vurgu yaptı.

United Havayolları ise Tahire Ahmed’in bu mesajının ardından yaptığı açıklamada, uçağın Washington’a inmesinin ardından Ahmed’den özür dilendiği belirtildi.