Nazlı Ilıcak: Beşinci sınıf adamlarla beşinci sınıf bir ülke haline geldik

Bu soruşturmalardan hiçbir şey çıkmaz. Amaç, 1 Kasım öncesi korku salmak. Meselâ, gözlemlediğim kadarıyla, Doğan Medya, HDP haberlerinde hayli ‘tutumlu’ davranıyor. HDP’lileri tartışma programlarına çıkartmamaya da özen gösteriyor. İşadamları da Boydak örneğinden sonra, biraz daha dikkatli davranmaya çalışacaktır.

Unutmadan söyleyeyim: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Musevi işadamı İshak Alaton hakkında, ‘paralel devlet yapılanmasına maddi ve manevi destek sağlamak’ suçlamasıyla inceleme başlattı. Delil olarak, İshak Alaton’un kitabındaki hatıralara dayanılıyor. Hizmet’in eğitim hareketi için şöyle yazmış Alaton: “Bu hareket, insanı eğitiyor, hayata bakışını değiştiriyor. Birebir neticelerini ben yerinde gördüm. Moskova’daki okulun yapımında biz şirket olarak aracı olduk. Moskova Belediyesi’ne arsa tahsisi yaptırmayı başardık. Rus yetkililere ‘Endişe etmeyin okula izin verin’ dedik.”

Cadı avı zaten böyle bir şey… Soğuk savaş döneminde Amerika’da yaşanan McCarthyizm gibi…
‘Ona değdi, buna dokundu…’ Ve herkes yandı.

Cadı avına ortak olan ne gazeteciler utanıyor ne siyasetçiler ne de yargı mensupları. Onlar adına, dünya nezdinde Türkiye’nin itibarı bu derece düştüğü için benim yüzüm kızarıyor. Beşinci sınıf adamlarla beşinci sınıf bir ülke haline geldik.

Nazlı Ilıcak’ın yazısı