Rize’de, ‘Atatürk Anıtı’nın yerine çay bardağı mı dikilecek?’ tartışması

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, seçim döneminde ’10 Numara Projeler’ başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Meydan Projesi için çalışma başlattı. Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirilen tabelada yer alan proje çiziminde Atatürk anıtının yerine çay bardağı figürü yerleştirilmesi ise anıtın kaldırılacağı tartışmalarına neden oldu.

rize cumhuriyet meydanı projesi

ADD tepkili

ADD Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, Cumhuriyet Meydanı’na 1980’li yıllarda dikilen Atatürk anıtının, Rize Belediyesi’nin Meydan Düzenleme Projesi adı altında kaldırılacağı yönünde duyumlar aldıklarını söyledi. Konuyla ilgili görüşme talep ettiği Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’tan cevap alamadığını belirten Toprak, bunun üzerine Başkan Kasap’a mektup yazdığını belirtti. Ömer Toprak, Atatürk heykelinin kaldırılması durumunda her türlü mücadeleyi vereceklerini vurguladı.

“Henüz alınmış bir karar yok”

Rize Belediye Başkanı AKP’li Reşat Kasap ise, anıtla ilgili olarak; “Sembolik bir proje hazırlandı. Heykelin kaldırılıp kaldırılmaması ile ilgili henüz alınmış bir karar yok. Ancak yapılan törenlerde meydan kilitleniyordu. Yeni meydan düzenlemesinde buna da çözüm getirecek bir formül bulacağız. Belki heykeli farklı bir alana alabiliriz, ancak bu yönde henüz karar vermedik” dedi. (DHA)

  • atatürk heykeli
  • rize