Rusya: Irak, IŞİD ile mücadelede yardım isterse değerlendiririz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehdit Departman Başkanı İlya Rogaçev, Irak hükümetinin Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Irak topraklarında IŞİD’e karşı operasyon düzenlemesini teklif etmesi halinde Moskova’nın bu teklifi siyasi ve askeri açılardan değerlendireceğini bildirdi.

Rogaçev, Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamalarda; “Irak hükümetinden böyle bir teklif gelirse ve yeterli gerekçeler olması halinde siyasi ve askeri açıdan değerlendirilecek” ifadesini kullandı.

Lavrov: Rusya’nın, Suriye’deki operasyonları terör örgütlerinin sınırları dışına çıkmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarının terör örgütlerinin kontrol altında tuttuğu alanın sınırları dışına çıkmayacağını bildirdi.

Lavrov, yaptığı açıklamada; “Bizim operasyonlarımız BM Güvenlik Konseyi ve Rus anayasasının tanıdığı terör örgütleri IŞİD ve El Nusra sınırları dışına çıkmayacak” dedi.

Lavrov, Türkiye’yle ilgili de şöyle konuştu:

“Türkiye’deki krizin siyasi yollardan çözülmesini umuyoruz. Seçimlerin iç sorunları çözmesine yardımcı olmasını ve teröristlere karşı kullanılan gücün diğer muhalefet gruplara yayılmamasını umuyoruz.” (DHA)

  • ırak
  • ışid
  • Rusya
  • Suriye