Sığınmacı Türkmen aile: Sürekli savaşı yaşıyoruz

(DHA)

(DHA)

Hasan Abdulkerim ve ailesi ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yaklaşık 5 ay önce Türkiye’ye sığındı. İlk olarak Eskişehir’e giden aile, yaklaşık 20 gün burada kaldıktan sonra yaşadığı barınma ve geçim sıkıntıları nedeniyle tekrar Suriye’ye dönmek istedi. Kilis’e giden ancak sınırdan geçemeyen aile, daha sonra Sivas’a geldi.

Birkaç gün otogar yanındaki parkta geceleyen aile, Sivas Belediyesi’nin desteğiyle muhtarlık binalarından birine geçici olarak yerleştirildi. Gönüllülerin yardımıyla daha sonra aileye ev tutuldu. Evin kirası, bir süre gönüllüler tarafından karşılanacak.

(DHA)

(DHA)

“Savaş’tan kaçtık, Türkiye’ye geldik. Oradan ilk olarak Eskişehir’e gittik. Eskişehir’de yaklaşık 20 gün kaldıktan sonra geri döndük. Ancak sınırı geçemeyince Kilis’e geldik ve oradan bizi buraya yönlendirdiler. Suriye’de çok kötü, zor durumlar yaşanıyor. İçerisi çok kötü. İç savaş söz konusu. Elektrik su, hiçbir şey yok. Her şeyimizi kaybettik. Canımızı zor kurtardık. Savaş biterse dönecek yerimiz bile kalmadı. Çok zor bir durum” diyen baba Abdulkerim, saldırılar sırasında oğlunun kucağında öldüğünü, kızının ise kaybolduğunu anlattı.

Sürekli savaşı yaşadıklarını söyleyen Abdulkerim, “Burada şimdi yardımlar ile ayakta durmaya çalışıyoruz. Geldiğimizden beri bize çok yardımcı oldular ve destek verdiler. Mahalle halkı da sahip çıktı. Gönüllüler bizi destekliyor. Hepsine minnettarız. Kendi ayaklarımızın üstünde durup yaşanan olayları unutmak istiyoruz. Çünkü halen kafamızın içinde sürekli savaşı yaşıyoruz. İlaçlar ile olanları unutmaya çalışıyoruz” diye konuştu. (DHA)