S&P’den seçim sonrası kredi notu açıklaması

Standard & Poor’s’dan yapılan açıklamada, Türkiye’yi 13 yıldır tek başına iktidar ile yöneten AKP’nin çoğunluğu kaybettiğine işaret edildi ve mevcut hükümetin hazırladığı yapısal reformların geleceğinin, kurulacak yeni koalisyon ya da azınlık hükümetinin uygulamalarına bağlı olacağı vurgulandı.

Bu reformların, Türkiye’nin yüksek ölçüde dış borca bağlı büyüme modelini değiştirmesine yardımcı olacağı belirtilen açıklamada, reformların; iç tasarrufların artırılması, enerji faturasının düşürülmesi ve halen çok düşük düzeyde bulunan, kadınların iş gücüne katılımının yükseltilmesini içerdiğinin altı çizildi.

AKP’nin koalisyon ya da tek başına azınlık hükümeti oluşturup oluşturmayacağının izleneceğine işaret edilen S&P açıklamasında, “Yapısal reformlar dahil olmak üzere son kalkınma planında açıklanan hedeflerin uygulanması, kabinedeki kilit atamalara ve AKP’nin koalisyon ya da azınlık hükümeti kurmayı tercih edip etmeyeceğine bağlı olacak” denildi.

S&P açıklamasında, Türkiye ekonomisinin tarihsel ortalamaların altında büyüyeceği beklentisinin, “Kredi koşullarının sıkılaşması ve iş dünyasında güvenin durağan” olmasından kaynaklandığı belirtildi.

S&P, 8 Mayıs’ta Türkiye’nin yabancı para kredi notunu BB+ düzeyinde teyit etmiş, yerel para cinsi kredi notunu ise bir kademe indirerek BBB-‘ye çekmişti. İki notun görünümü de ‘negatif’ olarak açıklanmıştı. (DHA)