Tunceli’de barajın tecrit ettiği ailenin köprü zaferi

Dallıbahçe Köyü Ilısu Mezrası’nda yaşayan ve Pembelik Baraj gölü içerisinde oluşan yarımadada kalan Ayhan ve Adile Arduç, köprü yapılması amacıyla 10 gün önce açlık grevi başlattı. Ayhan Arduç’un ablası Yıldız Arduç da kardeşine destek için başlatılan açlık grevine katıldı. Açlık grevinin 10’uncu gününde Tunceli Valiliği’nce yapılan yazılı açıklamada, köprünün yapılacağını duyurdu. Dallıbahçe Köyü Ilısu Mezrası’nda yaklaşık 1 yıldır mahsur kalan Arduç çifti, valilik açıklamasından sonra açlık grevini sona erdirdi.

tuncelide-baraj-golunde-mahsur-kalan-ailenin-kopru-zaferi_8303_dhaphoto10Valilik açıklamasından önce, konuşan Ayhan Arduç, açlık grevinin 10’uncu gününde olduklarını belirterek, “Bir yıldır burada mahsur kaldık. Pembelik Barajı yapımı nedeniyle yollarımız ve Ilısu mezrasına ulaşımı sağlayan köprü sular altında kaldı. Barajı yapan firma, yol ve köprüyü yapacağını devlete taahhüt ettiği halde yapmıyor. Ben aynı zamanda engelli bir vatandaşım. Bir de aracım var ama hiç kullanamıyorum. Burada açık cezaevinde yaşıyoruz. Benim ve ablamın sağlığı giderek bozuluyor” dedi.

Ayhan Arduç’un eşi Adile Arduç da yaklaşık 1 yıldan beri açık cezaevi hayatı sürdürdüklerini ifade etti.

Arduç ailesinin bu konuşmalarından sonra Tunceli Valiliği, yaptığı yazılı açıklama ile Ilısu mezrasına köprü yapılacağını duyurdu. Valilik açıklamasında, “Son zamanlarda Ayhan Arduç adlı vatandaşımızın Pembelik Barajı yapımı nedeniyle oluşan mağduriyeti ile ilgili olarak basın yayın organlarında çıkan açlık grevine devam ettiği haberlerine istinaden Valiliğimiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Valiliğimiz ve ilgili firma nezdinde yapılan görüşmeler neticesinde, söz konusu köprünün Tunceli Valiliği ile Darenhes Üretim A.Ş tarafından ortaklaşa yapılması konusunda mutabakata varılmış olup, köprü ile ilgili proje çalışması başlatılmıştır” denildi.

tuncelide-baraj-golunde-mahsur-kalan-ailenin-kopru-zaferiBu açıklamanın ardından Arduç ailesi de açlık grevini sona erdirdi. 10 günlük açlık grevi nedeniyle durumları kötüleşen Ayhan, Adile ve Yıldız Arduç, Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, sağlık kontrolünden geçirildi. Arduç Ailesi fertlerine gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra taburcu edildi.

CHP heyeti geldi

Valiliğin köprü yapılacağını açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli’ye Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen ile eski CHP Milletvekili Melda Onur’u gönderdi.

Heyet üyeleri Artuç çiftini ziyarete giderken, Pempelik Baraj Gölü’nü Tunceli Belediyesi’ne ait rafting botu ile geçip aile ile görüştü. Görüşmede heyet aileyi Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonla görüştürdü. Kılıçdaroğlu, görüşmede aileye destek vereceklerini ve konuyu tüm aşamalarında takip edeceğini söyledi.

tuncelide-baraj-golunde-mahsur-kalan-ailenin-kopruAdile Arduç, Melda Onur’un sorunlarını uzun süredir takip ettiğini belirterek, yardımları için teşekkür etti. Açlık grevine Valiliğin köprü yapılacağını açıklamasından sonra son verdiklerini söyleyen Ayhan Arduç, “Davamızda haklıydık, bizi burada yalnızlığa mahkum ettiler. Baraj yolumuzu yutmuştu ve sonunda sesimiz duyuldu ve köprü yapılacak. CHP heyetine çok teşekkür ediyoruz. Bize sahip çıkıp yardım eden herkese teşekür ediyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ailenin sorunlarını dinlediklerini belirterek, konu ve bölgedeki barajlar konusunda bir rapor hazırlayacaklarını söyledi. Ağbaba, Arduç ailesinin mezrada zor günler geçirdiğini ifade ederek, “Sayın Genel Başkanımız özel bir heyet oluşturarak onun isteği üzerine geldik ve konuya sahip çıktık. Bundan sonra da sahip çıkacağız. Barajlar, Dersim coğrafyası üzerinde büyük bir yıkım etkisi yapmış. Arduç ailesi burada bir cezaevi hayatına mecbur bırakılmış. Valilik köprünün yapılacağını açıklamış, bu duruma sevindik ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Köprünün açılışına hep beraber katılacağız. Buradan ayrıldıktan sonra bölgedeki çevre sorunları, baraj sorunları ve Arduç ailesinin yaşadığı mağduriyet ile buraya gelen milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bir rapor hazırlayarak genel başkanımıza sunacağız” dedi. (DHA)