Yemen’de son 10 haftada 279’dan fazla çocuk öldü

UNICEF Yemen Temsilcisi, üç gün önce yayınladığı raporda son 10 haftada 279’dan fazla çocuğun hayatını kaybettiğini, 402 çocuğun yaralandığını bildirdi. Yemen’de geçen yıl toplam 74 çocuk hayatını kaybetmiş, 244 çocuk da yaralanmıştı.Yemen’de 26 Mart’tan itibaren şiddetlenen çatışmalar nedeniyle, şimdiden geçen yılın dört katı kadar çocuk hayatını kaybetti.

Aynı zamanda, çocukların silah altına alınma ve çatışmalarda kullanılma oranlarının da ciddi ölçüde artış gösterdiğinin altını çizen Julien Harness, çocukların silahlı gruplar tarafından özellikle kontrol noktalarında ve silahların taşınması işinde kullanıldığını belirtti. Raporda yer alan diğer bilgilere göre, 2014 yılında silahlı gruplar tarafından silah altına alınan ve kullanılan çocuk sayısı 156. 2015’in daha ilk yarısında ise bu rakam iki kattan fazla artış göstererek 318’e yükseldi.

UNICEF internet sitesinde paylaştığı mesajında, Yemen’de ölen çocuklara yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Çocuklar hâlâ ölüyor, sakat kalıyor veya savaşmaları için silah altına alınıyor. Güvenli bir şekilde okullarda eğitimlerine devam etmeleri gerekirken cephelerde mermilerden kaçmaya çalışıyorlar. Bu çocuklar, Yemen’in geleceğidir; her koşulda kötülüklerden uzak tutulmaları ve korunmaları gerekir. Yemen’deki şiddet olayları milyonlarca çocuğun hayatını mahvetmekle kalmamış, gelecekleri açısından korkutucu ve uzun süreli sonuçlar da yaratmıştır. UNICEF, tüm taraflara ve bu taraflar üzerinde etkisi olan herkese, çatışmalara bir an önce ve nihai olarak son verilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmektedir.”  (ZETE)